V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Vyskúšajte

9 geniálnych tipov pre urýchlenie každodenného varenia

Máte pocit, že v kuchyni trávite príliš veľa času? Nuž, asi naozaj trávite. Najviac to asi pociťujete v letnom období, keď sú všetci ostatní vonku, bavia sa a užívajú si nádherné počasie, zatiaľ čo Vy trčíte vo vnútri, pripravujúc jedlo pre svoju rodinu. Prestaňte s tým – tu je 9 geniálnych nápadov, ako túto rutinnú povinnosť urýchliť.

Nápad #1: Pripravte sa v predstihu

Ak budete mať polovicu ingrediencií predpripravených, zaberie Vám minimum času zmiešať ich dohromady a navariť skvelú večeru pre celú rodinu. A kedy začať? Kedykoľvek budete mať voľnú minútku! Vyhraďte si 5 minút ráno po zobudení, kým sa deti nachystajú do školy, alebo dokonca počas telefonovania, sledovania televíznych novín či čakania na poštára. Každá minútka sa počíta a pomôže záverečné varenie významne urýchliť.

Nápad #2: Zorganizujte si kuchyňu

Hrnce, panvice a pomôcky, ktoré používate denne, by mali byť ľahko dostupné. Na druhej strane veci, po ktorých siahnete len raz za čas, by nemali zaberať Vašu pracovnú dosku, takže ich jednoducho odložte do vyšších poličiek. Čím menej času premrháte hľadaním potrebných vecí, tým rýchlejšie bude výsledné jedlo hotové.

Nápad #3: Vždy majte poruke svoje obľúbené ingrediencie

Všetci máme nejaké základné koreniny a ingrediencie, ktoré radi pridávame do jedál. Pokiaľ ich budete mať vždy poruke v chladničke alebo špajze, bude pre Vás príprava jedál omnoho jednoduchšia. Stačí sa držať toho, čo viete najlepšie, a nechať si experimenty na inú sezónu – daždivá jeseň alebo studená zima sú ideálnou dobou na trávenie času v príjemne vyhriatej kuchyni.

Nápad #4: Je varenie naozaj nevyhnutné?

Keď je vonku 35 stupňov, nikto predsa nemá chuť na horúce jedlo, no nie? Prečo radšej neskúsiť niečo osviežujúce? A nie, nemáme na mysli zmrzlinu – hoci nie je nič zlé na tom, ak si raz za čas doprajete aj zmrzlinové jedlo. Skôr sme však mysleli na to, že môžete urobiť obrovskú misu šalátu (ktorý sa dá navyše nachystať vopred) alebo nejaké sendviče – a najlepšie na tom je, že tieto jedlá sa dajú pripravovať vonku, takže Vám ostatní môžu pomôcť.

Nápad #5: Plánujte si jedlá vopred

Pri príprave jedál najviac času premrháte vymýšľaním, čo si vlastne chcete navariť, kontrolovaním, či máte všetky potrebné suroviny, a hľadaním kreatívnych spôsobov, ako nahradiť tie, ktoré Vám chýbajú. Pritom by ste si to dokázali ohromne uľahčiť, keby ste si jednoducho naplánovali všetko vopred, nakúpili suroviny naraz a potom jednoducho navarili to, čo je na zozname.

Nápad #6: Polovicu pokrmu kúpte

V dnešnej dobe už väčšina supermarketov ponúka varené jedlá a hotové pokrmy, ktoré si jednoducho môžete vziať so sebou domov. Hoci tieto pochúťky zvyčajne stoja viac ako domáca strava a asi ani nebudú také zdravé, môžete vďaka nim ušetriť kopec času, ktorý chcete stráviť so svojou rodinou. Napríklad si môžete kúpiť pečené kura a jednoducho k nemu urobiť nejakú prílohu, kým ho budete doma zohrievať – a večera pre celú rodinu je hotová za pár minút.

Nápad #7: Predpripravené potraviny šetria čas

Áno, suroviny, ktoré už niekto predpripravil, bývajú drahšie, ale ani Váš čas nie je lacný, no nie? Nemáme teraz na mysli, že by ste mali celé leto prežiť na mrazenej pizzi a hranolčekoch. Môžete však kúpiť už umytý a nakrájaný šalát, naporciované a ochutené mäso či ošúpané a nakrájané ovocie. Ušetrí Vám to množstvo času, no pritom si stále môžete vychutnať lahodné a zdravé jedlo.

Nápad #8: Hoďte to na gril

Ak už máte plné zuby toho, ako si všetci užívajú nádherné slnečné dni vonku, kým Vy ste zatvorený v horúcej, preplnenej kuchyni, nastal čas presunúť varenie von. Na grile predsa viete pripraviť takmer všetko, a pokiaľ to nezvládne gril, zverte to elektrickej panvici. Grilované mäso, zeleninka, pečené zemiaky či dokonca pizza alebo cestoviny – čokoľvek si na večeru budete chcieť dať, môžete si to navariť vonku a užívať si pri tom čerstvý vzduch a letné počasie so svojou rodinou.

Nápad #9: Prosto si niečo objednajte

Varenie je preceňované, nemyslíte? Iste, je skvelé nakŕmiť svoju rodinu chutným domácim pokrmom a vyvážená strava je dôležitá pre naše celkové zdravie. Ak sa však raz za čas spoľahnete na donáškovú službu, nič také hrozné sa nestane. Tak smelo do toho, zatvorte kuchyňu, zoberte telefón, objednajte si pizzu a venujte ušetrený čas svojim najbližším – na tieto chvíle predsa ostávajú najkrajšie spomienky.