V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Vyskúšajte

9 grilovacích tipov od profíkov

Vo vzduchu už cítiť vôňu leta – osviežujúci závan mora, vzrušujúcu arómu kokosového opaľovacieho mlieka a….počkať…. čo je tá ďalšia vôňa? To je predsa lákavý prísľub grilovaného mäsa! Chcete vedieť, ako na to idú profíci, a trochu sa nimi pred začiatkom sezóny inšpirovať?

1. Nerozmrazujte mäso pri izbovej teplote

Vždy je lepšie použiť namiesto mrazeného mäsa čerstvé. Ak však nemáte na výber, dajte si aspoň záležať na tom, aby ste ho nerozmrazovali pri izbovej teplote pridlho. Prečo? Pretože čím dlhšie ho necháte vonku, tým rýchlejšie naň začnú útočiť baktérie. Radšej ho dajte na noc do chladničky a nenechávajte ho pri izbovej teplote viac ako hodinu.  

 

2. Dôkladne vyčistite gril

Nie je nič odpornejšie, ako chuť starého zatuchnutého tuku miešajúca sa s vaším čerstvo ugrilovaným mäskom – nehovoriac o baktériách a ostatných nežiaducich votrelcoch, ktorí môžu pokrm nainfikovať. Preto je dôležité, aby ste gril pred a po každom použití dôkladne umyli. Ak nemáte špeciálnu čistiacu kefu, môžete skrkvať kúsok alobalu, uchopiť ho kliešťami alebo napichnúť na vidličku a poriadne ním všetko vydrhnúť! Po rozohriatí grilu potom oveľa jednoduchšie odstránite špinu...

 

3. Namarinujte mäso

Nezáleží na tom, či grilujete kuracie krídelká, bravčové rebierka alebo poriadny kus hovädzieho stejku – marináda premení každé mäso na explóziu fantastickej chuti. A ako by mala dobrá marináda vyzerať? Použite trochu kyseliny vo forme octu alebo citróna na zjemnenie mäska, pridajte olej, aby bolo šťavnatejšie a výdatnejšie a celé to dochuťte množstvom korenín pre lákavú arómu grilovaných dobrôt!   

 

4. Neprežeňte to

Väčšina nadšených amatérskych „grilmajstrov“ sa dopúšťa dvoch hlavných chýb: marinujú mäso príliš dlho a potom ho pridlho grilujú. V prvom prípade dosiahnete len to, že bude mäso kašovité - takže dbajte na to, aby ste ho mali naložené pol hodinu, maximálne hodinu. Nechcete predsa jesť polievku! Takisto si dávajte pozor na pridlhé grilovanie: mäso to len zbytočne vysuší, takže bude úplne bez chuti a nebude sa dať požuť.

 

5. Pred grilovaním stejky osušte

Keď vytiahnete mäsko z tej fantastickej marinády, ktorú ste si predtým pripravili, rozhodne ho neklaďte okamžite na gril. Prečo? Pretože mokré stejky sa nebudú opekať – budú sa variť v pare a úplne stratia tú skvelú chrumkavú kôrku navrchu. Preto ich jemne osušte a uvidíte, že po zložení z grilu budú vyzerať aj chutiť oveľa lepšie.   

 

6. Neotáčajte mäso pričasto

Veľa barbecue nadšencov sa pri grilovaní s mäsom rado hrá. Neustále ho otáčajú z jednej strany na druhú, predvádzajú sa pred hosťami a myslia si, že jedlo tak bude chutnejšie. V skutočnosti sa však ich show rýchlo skončí, keď sa do výsledku zahryznú. Prečo? Pretože najbohatšiu chuť mäsko získa, keď ho pri grilovaní necháte na pokoji, takže úplne postačí, ako ho len jeden - dva razy otočíte.  

 

7. Pri otáčaní mäso nenapichujte

Pri otáčaní v žiadnom prípade nepoužívajte vidličku alebo dokonca nôž. Nie je to dobrý nápad, pretože pritom mäso prepichnete a vytečie z neho všetka tá vzácna šťava, ktorá mu dodáva skvelú chuť. Radšej použite špachtľu alebo kliešte.

 

8. Podávajte dokonalé hamburgery

Hamburgery sú jedným z najobľúbenejších jedál, najmä na grilovačke. Hoci je ich príprava pomerne jednoduchá, je ťažké urobiť ich tak, aby boli naozaj dokonalé. Prvou vecou, na ktorú musíte pri grilovaní hamburgerov myslieť je, že mleté hovädzie mäso obsahuje viac baktérií ako nemleté, takže by ste ho mali poriadne prepiecť. Hamburgery sa navyše zvyknú v strede nafúknuť, čím nadobudnú podivný tvar a  je ťažké ich konzumovať. Pritom stačí len do stredu každého kúsku surového mäsa zatlačiť prstom a vytvoriť tak priehlbinku, ktorá po upečení tento skok dorovná.

 

9. Nechajte pokrm odležať

Keď je mäso hotové a zložíte ho z grilu, nepodávajte ho ihneď. Radšej ho na pár minút dajte bokom a nechajte odležať, aby sa v ňom šťava rovnomerne rozložila po celom jeho objeme. Potom bude také šťavnaté, ako keď ste ho dávali na gril. Dajte si však pozor, aby neležalo pridlho – nech nevychladne a nezačne byť gumené.