V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Vyskúšajte

Odľahčite svoje letné jedlá

Leto je vplnom prúde a preto je najvyšší čas zmeniť spôsob svojho stravovania. Ak si v zime radi užívate vykrmovanie, leto je ako stvorené na ľahšie jedlá, ktoré nezaťažia Vaše telo a nezaplnia ho zbytočnými kalóriami. Ste pripravený prepnúť na letný stravovací režim? Tu je pár tipov, ako svoje pokrmy odľahčiť.

Leto je vplnom prúde a preto je najvyšší čas zmeniť spôsob svojho stravovania. Ak si v zime radi užívate vykrmovanie, leto je ako stvorené na ľahšie jedlá, ktoré nezaťažia Vaše telo a nezaplnia ho zbytočnými kalóriami. Ste pripravený prepnúť na letný stravovací režim? Tu je pár tipov, ako svoje pokrmy odľahčiť.

 

Používajte vývar namiesto oleja

Ak idete variť mäso alebo zeleninu na panvici, zvyčajne pridáte štipku oleja. Pár kvapiek Vašej postave samozrejme neublíži, ale pokiaľ naozaj túžite po zmene, skúste radšej použiť trochu zeleninového alebo kuracieho vývaru.

Vďaka vývaru alebo bujónu sa jedlo neprilepí na panvicu a navyše získa lahodnú príchuť, ktorú by ste s olejom nikdy nedosiahli. Ak chcete, aby bol Váš pokrm krehký a chrumkavý, tekutiny dávkujte s mierou.

 

Povedzte nie šalátovým dresingom

Šaláty sú na leto ideálne a pri odľahčenom jedálničku to platí dvojnásobne; žiadny šalát Vás však nezachráni, ak ho zalejete hrubou vrstvou tučného dresingu. Mnohé z nich totiž obsahujú tony majonézy, oleja alebo cukru a tým pádom sú plné kalórií. Rozhodne by ste sa im mali za každú cenu vyhnúť.

Ak máte pocit, že Vášmu šalátu bez dresingu niečo chýba, skúste ho dochutiť citrusovou šťavou. Dodá mu extra dávku chuti bez toho, aby ho obohatila o zbytočné kalórie. Navyše sa skvele hodí k ovocným aj zeleninovým šalátom. Na výber je široká škála citrusov, takže s nimi môžete pokojne experimentovať po celé leto.  

 

Ak je to len trochu možné, vyhnite sa smotane

Smotana je chutná a veľmi lahodná; no ruku na srdce, k Vašej postave už taká priateľská nie je. Navyše je výdatná, kalorická a zaťažuje organizmus, takže sa na horúce letné dni veľmi nehodí. Vo väčšine prípadov sa jej však dá jednoducho vyhnúť alebo ju viete nahradiť nejakou inou potravinou.

Polievkam smotana dodáva hustotu a textúru, ale pokojne môžete namiesto nej použiť rozmixovanú zeleninu alebo zemiakové pyré. Ak ju dávate do omáčok, skúste ju nahradiť mliekom alebo zeleninou. Výrazne tak zredukujete kalorickú hodnotu svojho pokrmu.  

 

Stavte na chudé mäso a povedzte nie koži

Ďalšou pomerne bezbolestnou obetou je výber chudého mäsa vždy, keď je to možné. Chudé kuracie alebo morčacie prsia sú veľmi chutné a môžete ich  kombinovať na tisíc spôsobov; zároveň sú oveľa ľahšie než väčšina iných druhov mäsa..

Takisto by ste sa mali skúsiť vyhýbať koži: iste, je šťavnatá a chrumkavá, no rozhodne nepatrí medzi najľahšie pokrmy, takže by ste na ňu mali počas horúcich letných dní radšej zabudnúť.

 

Trikrát áno silným arómam

Ak patríte medzi milovníkov syra, asi už viete, že to nie je práve najdiétnejšie jedlo. To však neznamená, že si ho nemôžete dopriať – len budete musieť byť trošku vyberavejší.  

Pri nákupe syra preto myslite na to, že čím jemnejšia aróma, tým viac ho budete potrebovať zjesť, aby ste si naplno užili jeho chuť. Z toho dôvodu je lepšie staviť na silnejšie arómy – aj v malých množstvách ukrývajú extra porciu chuti.

 

Prejdite na celozrnné produkty

Ak sa nedokážete vzdať chleba, cestovín, ryže a ďalších chutných sacharidov, stačí jedna malá zmena a razom pre svoje zdravie spravíte veľa dobrého. Namiesto konzumácie potravín z bielej, spracovanej múky sa skúste zamerať na celozrnné jedlá.   

Celozrnné pokrmy sú oveľa zdravšie a navyše z nich vydržíte dlhšie sýty, takže v konečnom dôsledku zjete menej. Iste, možno chvíľku potrvá, kým si zvyknete na inú chuť, ale keď sa tak stane, určite si zamilujete ich plnú arómu a širokú škálu možností.   

 

Okoreňte si život

Ak sa bojíte, že ľahším verziám vašich obľúbených pokrmov bude chýbať chuť, existuje jednoduchý spôsob, ako tomu zabrániť – prosto pridajte viac korenín. Leto je ideálny čas na objavenie nových chutí, vyskúšanie rozličných korenín a vychutnanie si rozprávkovej harmónie ich aróm.

Karamelizovaná cibuľka, čerstvé bylinky, pečený cesnak, zľahka opražené koreniny a široká škála octov – všetky tieto ingrediencie vytvoria bláznivé a neuveriteľne lahodné kombinácie, takže sa rozhodne nemusíte obávať, že by vášmu jedlu chýbala chuť!