V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Vyskúšajte

TÚTO zdravú a lacnú potravinu využijete aspoň na 10 rôznych spôsobov

Chceli by ste si počas leta dopriať ľahšie jedlá, ale už Vám došli nápady, čo variť? Máte pocit, že je zdravá strava príliš drahá a že si ju jednoducho nemôžete dovoliť? Našli sme ingredienciu, ktorá sa hodí do množstva pokrmov, je úžasne zdravá a veľmi lacná. Chcete vedieť, ktorá to je?

Grécky jogurt! Ste prekvapený? Nebuďte, táto potravina je ozajstný zázrak – umožní Vám pripraviť široké spektrum fantastických pokrmov a zároveň prospieva Vášmu zdraviu. Skúste sa inšpirovať našimi 10 nápadmi!

Nápad #1: Použite ho namiesto kyslej smotany

Milujete kyslú smotanu, menej však už to množstvo kalórií, ktoré obsahuje? Grécky jogurt je jej dokonalou náhradou s oveľa nižším podielom tuku a kalórií, takže sa mu poteší aj Vaša plavková figúra. Smotanu ním môžete nahradiť v takmer každom recepte; počas leta sú to najmä rôzne omáčky a dipy.

Nápad #2: Nahraďte ním majonézu

Grécky jogurt tiež predstavuje úžasnú náhradu lahodnej, ale tak strašne kalorickej majonézy. Ak si chcete pripraviť kurací, rybací alebo vajíčkový šalát, zvyčajne sa to nezaobíde bez veľkej dávky tejto pochutiny. Môžete ju však vymeniť za oveľa zdravší variant. Ak teda máte chuť na nejaké ľahké občerstvenie, ktoré bude aspoň trochu chutiť po majonéze, môžete ju zmiešať s jogurtom pol na pol.

Nápad #3: Použite ho ako základ dezertu

Grécky jogurt je skvelou ingredienciou, pretože je rovnako vhodný do slaných aj sladkých pokrmov. Môžete ho použiť na prípravu lahodného, ľahkého a zdravého dezertu. Jednoducho zmiešajte téglik gréckeho jogurtu, javorový sirup a škoricu a pridajte bobuľové ovocie podľa chuti. Fantastické a také jednoduché – ako stvorené na horúce slnečné dni!

Nápad #4: Pripravte z neho šalátový dresing

Šalát je v lete naozaj skvelou voľbou, pretože Vás osvieži, a zároveň je dostatočne ľahký, aby príliš nezaťažil žalúdok. To však platí len v prípade, že jeho chuť nevylepšujeme rôznymi dresingami plnými tuku, soli a ostatných prísad, ktorým sa naše zdravie až tak neteší. Ak si však pripravíte svoj vlastný, domáci dresing na báze gréckeho jogurtu, bude nielen úžasne krémový a rovnako chutný, ale tiež neporovnateľne zdravší.

Nápad #5: Dajte si tzatziki

Populárny grécky šalát tzatziki je nielen chutný a rýchlo hotový, ale aj neuveriteľne zdravý. Stačí zmiešať nastrúhanú uhorku, kôpor a štipku soli, potom pridajte grécky jogurt a dobre premiešajte – a letný hit je hotový! Recept je naozaj jednoduchý a oceníte ho, najmä keď čakáte hostí.

Nápad #6: Vychutnajte si skvelý syrový dip

Milujete syrový dip, ale vždy sa cítite previnilo kvôli množstvu kalórií, ktoré obsahuje? Ak si pripravíte túto ľahšiu verziu, vyhnete sa veľkému množstvu tuku, no chuť ostane rovnako dobrá. Zmiešajte grécky jogurt so strúhaným syrom a zohrievajte ho na miernom plameni, kým nedostanete hladkú omáčku, ktorú môžete použiť k širokému spektru pokrmov.

Nápad #7: Použite ho pri pečení namiesto masla

Radi pečiete, ale do ochutnávania svojich diel sa už toľko nehrniete, odkedy ste zistili, koľko tuku to všetko obsahuje? Predstavte si, že približne tretinu masla, ktoré do receptu ide, môžete poľahky nahradiť gréckym jogurtom. Váš dezert bude stále rovnako lahodný – len o dosť menej kalorický.

Nápad #8: Zjemnite ním arašidové maslo

Máte radi arašidové maslo, no príde Vám jeho chuť príliš silná? Alebo Vás znepokojuje, že obsahuje veľa tuku? Na to existuje jednoduché riešenie: zmiešajte maslo s trochou gréckeho jogurtu, poriadne ho rozmixujte v kuchynskom mixéri - a získate neuveriteľne chutnú, no pritom ľahšiu verziu populárnej arašidovej nátierky.

Nápad #9: Použite ho na marinovanie mäsa

Ak máte radi mäsové pokrmy, ale chceli by ste sa vyhnúť mastným, presoleným marinádam, môžete použiť grécky jogurt! Mäsko bude úžasne krehké, mäkké a šťavnaté. Skúste do zmesi pridať aj svoje obľúbené bylinky a koreniny, a nezabudnite na pár kvapiek citrónovej šťavy pre sviežu letnú chuť.

Nápad #10: Pridajte ho do krémových polievok

Neviete sa dojesť krémových zeleninových polievok, no stále si želáte, aby boli ešte o troška krémovejšie? Tento problém ľahko vyriešite pridaním smotany, no spolu s ňou pokrm obohatíte aj o slušné množstvo kalórií. Preto Vám navrhujeme, aby ste namiesto nej použili pár lyžičiek gréckeho jogurtu, ktorý zaistí sviežosť a krémovú textúru, no s malou pridanou energetickou hodnotou.